Inspectorii Uniunii Europene vor verifica în perioada următoare derularea programului „Laptele şi cornul” în judeţul nostru.
Vor fi făcute verificări la şcolile Nr. 1 din Piteşti, Nr. 1 din Ştefăneşti şi la grădiniţa din Topoloveni. Programul este derulat de Consiliul Judeţean, dar fondurile sunt primite de Agenţia de Plăţi şi Intervenţii pentru Agricultură. Rolul său este de a reduce abandonul şcolar, dar din cauza calităţii slabe a produselor furnizate mulţi copii nu le mănâncă.
De exemplu, în unele şcoli iaurturile sunt folosite pe post de mingi de fotbal! Consiliul Judeţean a încheiat în acest an un contract pe patru ani pentru asigurarea produselor din lapte şi de panificaţie, pentru a evita întârzierea începerii programului din cauza procedurilor de licitaţie, aşa cum s-a mai întâmplat. (Foto: libertatea.ro)





![[236x587px]TârgDeJucării_epitesti](https://epitesti.ro/wp-content/uploads/2024/04/236x587pxKV-de-Summer_Sale_2026_epitesti-1.jpg)



