Județul Argeș se află printre zonele vizate de o amplă operațiune desfășurată marți, 16 iunie, de procurorii Direcției Naționale Anticorupție (DNA), într-un dosar care vizează suspiciuni de evaziune fiscală în domeniul serviciilor de curierat și al livrărilor prin platforme online.
Potrivit unui comunicat transmis de DNA, ancheta este coordonată de procurorii Serviciului Teritorial Timișoara și vizează activitatea mai multor societăți comerciale și a reprezentanților acestora. Prejudiciul estimat în acest caz depășește 50 de milioane de lei.
Descinderi și în Argeș
În cadrul operațiunii, anchetatorii efectuează 48 de percheziții domiciliare în mai multe județe din țară, printre care și Argeș. Verificările au loc atât la domiciliile unor persoane fizice, cât și la sediile sau punctele de lucru ale unor firme.
Pe lângă Argeș, perchezițiile se desfășoară în județele Timiș, Constanța, Bacău, Iași, Caraș-Severin și Hunedoara, precum și în municipiul București.
Suspiciuni privind activități desfășurate din 2023
Conform procurorilor, cercetările vizează presupuse infracțiuni de evaziune fiscală care ar fi fost săvârșite în perioada 2023 – prezent, în legătură cu activități de prestări servicii în domeniul curieratului și al livrării comenzilor prin intermediul platformelor online:
,,Procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție – Serviciul Teritorial Timișoara efectuează cercetări într-o cauză penală ce vizează suspiciuni privind săvârșirea, în perioada 2023 – prezent, a unor infracțiuni de evaziune fiscală, de către mai multe societăți comerciale și reprezentanți ai acestora, în legătură cu activitatea de prestări servicii în domeniul curieratului (livrarea comenzilor prin intermediul platformelor on-line), prejudiciul adus statului fiind estimat, la acest moment, la peste 50 de milioane de lei.
În cursul zilei de 16 iunie 2026, în baza autorizațiilor emise de instanța competentă, sunt efectuate percheziții domiciliare în 48 de locații situate pe raza județelor Timiș, Constanța, Bacău, Iași, Argeș, Caraș-Severin, Hunedoara și municipiului București, la domiciliile unor persoane fizice sau sediile/punctele de lucru ale unor societăți comerciale.”, se arată în comunicat.
DNA, operațiune-fulger în Argeș și mai multe județe: acuzații grave și un prejudiciu uriaș
Foto: Descriptiv/stiri_news_radio_botosani












