Donaris 930 x 122

euro 2024

Mândrie și recunoștință în ciuda înfrângerii la Euro 2024

Citiți și: Emoții la cote maxime în centru: Toată lumea, cu sufletul la gură! Mari vedete prezente

Declarația lui Nicolae Stanciu ilustrează o combinație de dezamăgire și mândrie în urma unei înfrângeri  într-un meci de fotbal important pentru echipa națională a României la Euro 2024.

Stanciu începe prin a-și exprima dezamăgirea că echipa lor nu a reușit să ajungă în sferturile.

Citiți și: Senzația Europeanului! Presa olandeză, „șocată” de un tricolor

El apreciază că echipa lor a început bine, până la primul gol.

Atunci adversarul a preluat controlul jocului.

Iată declarația lui Stanciu:

”Sigur că e greu! Toată lumea îşi dorea să ne continuăm drumul, să ajungem in sferturi. Cred că am început bine, 15-20 de minute, după a picat atl gol și, în mare, au controlat jocul. Iar ultimele două goluri au venit aşa… era normal să lăsăm spații, să încercăm să egalăm şi să trimite meciul în prelungiri. Să facem tot ce depinde de noi, pentru că nu mai conta dacă era 2-0 sau 3-0”,a declarat Nicolae Stanciu

Stanciu este mândru de colegii săi și de staff-ul echipei naționale.

Ei au respectat planul stabilit înaintea meciului și au luptat până în ultimul moment.

”Sunt mândru de colegii mei, de oamenii din staff-ul echipei naționale, pentru că ceea ce am vorbit în dimineața meciului din Andorra, din acel moment am și făcut. Și mă refer la faptul că ieşim după fiecare meci fără regrete, lăsăm totul acolo, pe teren, ca la final să ne putem privi în ochi să să putem să ne strângem mâinile”, a mai adăugat Stanciu.

În final, acesta a adresat un mesaj de mulțumire și apreciere suporterilor echipei naționale, care i-au susținut atât de pe teren, cât și din țară.

Stanciu subliniază faptul că echipa joacă pentru acești suporteri și speră că le-au adus bucurie în această vară prin performanțele lor.

Reprezentativa tricoloră, “Generaţia de suflet” a fotbalului românesc, s-a oprit, marţi seară, în optimi  fiind învinsă cu scorul de 3-0 de Ţările de Jos, la Munchen.

Naţionala a ajuns în optimi după ce a câştigat grupa E.

Sursa: Știrile Pro Tv

Sursa foto: Facebook/Ministerul Afacerilor Interne România

[555x222px]Joia-_pentru-copii_epitesti