Eurial 263×587

Misterul incendiului și stranii coincindențe de la Restaurantul ”La Butoaie”

Misterul incendiului și stranii coincindențe de la Restaurantul ”La Butoaie”

Incendiul în care a fost mistuit restaurantul „La Butoaie” a răscolit amintirile celor mai vârstnici dintre piteșteni. Se știe că localul a fost ridicat pe locul fostei fabrici de butoaie. De aici provenea și denumirea unității de alimentație publică.

New Profesional Consult 930 x 122
555*222 supernova

Stranie coincidență

Dincolo de explicațiile de ordin tehnic, rezultate în urma anchetei, există și o altă latură. Cea a stranilor coincidențe. Există mărturii despre un incendiu asemenător. A avut loc cândva, în vechime. Și ar fi transformat în cenușă o parte importantă a fabricii. Ar fi avut loc tot vara. Și nu s-ar fi înregistrat decât pagube materiale. Fără victime. Exact ca cazul de față!

Citiți și: Pitești. Ce s-a întâmplat cu celebrul restaurant care a luat foc

Istorisirea unui actor

Fosta mare glorie a cinematrografiei românești, Sebastian Papaiani a vorbit despre fabrica de butoaie. Familia cunocutului actor locuia în vecinătatea unității de producție.

Copil fiind, viitorul interpret din filmul „Păcală”, sărea gardul. Și se ascundea după stivele de butoaie, jucându-se cu alți puștani. Ba chiar o dată a adormit într-un butoi, a povestit actorul la bătrânețe. Tot el a fost dintre cei care a vorbit despre un incendiu la fabrică.

Recuperare

Mai pragmatici, patronii restaurantului, nu cred în predestinare. Se gândesc mai puțin la istoria locului. Și mai mult la prezent. Și mai ales la viitor. În ciuda faptului că salonul localului a fost mistuit de flăcări, iar clădirea grav avariată. Unele lucruri au fost recuperate, fiind curățate de funingine.

 

New Profesional Consult 930 x 122
555×222  MAIA

Misterul incendiului și stranii coincindențe de la Restaurantul ”La Butoaie”

570 X 90 CAPRA 3
263 X 587 CUMPANA 1