În urmă cu puțin timp, într-o conferință de presă organizată la Spitalul „Marie Curie” din București, ministrul Sănătății, Patriciu Achimaș Cadariu, a anunțat că a cerut Corpului de Control al Ministrului ca până pe 4 martie să finalizeze ancheta de la Direcția de Sănătate Publică (DSP) Argeș și de la Spitalul de Pediatrie din Pitești.
În funcție de rezultatele anchetei, urmează ca ministrul să decidă în privința șefei DSP Argeș, Sorina Honțaru.
Amintim că astăzi prefectul județului, Cristian Soare, i-a cerut demisia de onoare Sorinei Honțaru „pentru modul în care a comunicat și a gestionat această situație”, referindu-se la criza bebelușilor. Honțaru nu a demisionat.












