Ministerul Sănătății explică ce trebuie să facă diabeticii după vaccinarea anti-COVID.
Vaccinurile produse de companiile Pfizer-BioNTech, Moderna și AstraZeneca-Oxford pot fi administrate persoanelor care suferă de diabet, indiferent de tipul de diabet. O spune chiar Ministerul Sănătății pe pagina sa oficială de Facebook.
„Conform strategiei naționale de vaccinare, acești pacienți se pot vaccina acum, în etapa a II-a.
Vaccinarea împotriva COVID-19 este foarte importantă pentru pacienții cu diabet, din cauza riscului crescut al acestora de a face o formă severă a bolii.Pacienții cu diabet au fost incluși în studiile clinice ale celor trei companii, fără a fi înregistrate probleme de siguranță”, se arată în postare.
Iată și ce măsuri trebuie să ia această categorie de persoane:
„În primele 48 de ore după vaccinare, este recomandat ca pacienții cu diabet să își monitorizeze cu atenție glicemia și să se hidrateze adecvat”, mai precizează M.S.
Foto: descriptiv (FB Guvernul României)




![[570x90px]Campanie-vânzări-Ursuleți_epitesti](https://epitesti.ro/wp-content/uploads/2025/10/570x90pxKVGeneral_epitesti-1.jpg)