263 x 587 eurial

PRIMĂRIA CERE BANI EUROPENI PENTRU COLEGIILE „BRĂTIANU” ȘI „ZINCA”

Autorităţile locale din Piteşti vor depune în acest an la Agenţia de Dezvoltare Regională Sud Muntenia patru proiecte pentru reabilitarea cu bani europeni a unor unităţi importante de învăţământ din oraş.

Este vorba de colegiile naţionale „Zinca Golescu” şi „I.C. Brătianu”, de Colegiul Tehnic „Armand Călinescu” şi de Şcoala Gimnazială „Mircea cel Bătrân”.

New Profesional Consult 930 x 122
555×222  MAIA

În cazul Colegiului „Brătianu” este a doua încercare a administraţiei piteştene de a obţine bani pentru reabilitare. Prin urmare, rămâne de văzut dacă autorităţile de la Bruxelles vor fi de acord să finanţeze din nou un proiect care până acum a eşuat. Amintim că pentru acest colegiu se obţinuse finanţare europeană, dar ea a fost returnată deoarece Primăria a reziliat contractul cu firma constructoare, care nu a respectat calendarul de execuţie a lucrărilor. (Foto: Colegiul Național „I.C. Brătianu”)

263 x 587 eurial