imm 263×587

Ce poţi să mănânci cu 10 lei pe zi?!

10lei

Autorităţile judeţene au adoptat un proiect conform căruia valoarea alocaţiei zilnice de hrană în centrele de ocrotire a copiilor și în centrele medico-sociale şi de îngrijire a bătrânilor din Argeș va creşte în anul 2014.

În prezent valoarea acesteia este de 8,3 lei de persoană pe zi.

930X122 MAIA
555×222 LA COCOS

„Având în vedere creşterea semnificativă a preţurilor la produsele alimentare de bază şi servicii în intervalul de timp 2008-2013, considerăm că valoarea actuală a alocaţiei zilnice de hrană este insuficientă pentru asigurarea mesei zilnice a beneficiarilor. Prin proiectul actual propunem creşterea alocaţiei de hrană la valoarea de 10 lei pe zi de persoană”, arată inițiatorii în raportul trimis Consiliului Judeţean pentru aprobare. Iar raportul a fost adoptat.

În total, aşadar, este vorba de o sumă de 310 lei pe lună de persoană, nici măcar cât pensia minimă! Pentru deţinuţi, statul cheltuieşte de aproape 8 ori mai mult!

570×90 MAIA
[236x587px]TârgDeJucării_epitesti