Noi oportunități de angajare! Se dau bani de la stat!
Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă (AMOFM) a lansat două noi programe de ucenicie menite să sprijine atât șomerii în căutare de locuri de muncă, cât și angajatorii care îi recrutează.
Inițiativa include formare profesională plătită și subvenții pentru firme, în contextul în care rata șomajului a scăzut ușor la 3,37% în februarie 2025.
Este vorba despre programele de angajare:
„Formactiv – Formare și muncă activă”
„Start – Investește în calificare pentru viitor!”
Aceste proiecte oferă șomerilor:
Cursuri de pregătire profesională în domenii solicitate pe piața muncii
Garantarea unui loc de muncă după finalizarea formării
Posibilitatea de a învăța meserii practice direct de la angajatori
Noi oportunități de angajare! Se dau bani de la stat!
Firmele care recrutează participanți la aceste programe primesc:
Subvenție lunară de 2.250 lei/persoană pe o perioadă de 24 de luni
Reducerea costurilor cu formarea și adaptarea noilor angajați
Acces la forță de muncă calificată și motivată
Pentru a beneficia, angajatorii trebuie să încheie o convenție cu AMOFM.
Persoanele înregistrate la AMOFM/ANOFM pot aplica direct prin:
Site-ul oficial al agenției
Oficiile teritoriale pentru ocuparea forței de muncă
Partenerii programului (centre de formare profesională)




![[930x122px]Campanie-vânzări-Ursuleți_epitesti](https://epitesti.ro/wp-content/uploads/2025/10/930x122pxKVGeneral_epitesti-1.jpg)









