New Profesional Consult 930 x 122

fc arges

FC Argeş, în atenţia marilor publicaţii sportive

Aşa cum ePiteşti v-a informat în exclusivitate, Iasmin Latovlevici a semnat cu gruparea alb-violetă. Alături de fostul jucător al FCSB, a venit şi un nigerian – Kehinde Fatai (atacant).

Citiți și: Victorie pentru FC Argeș în duelul cu Dinamo

În cursul zilei de ieri, pe pagina de Facebook a clubului a fost publicat şi un comunicat în care sunt prezentaţi cei doi jucători.

În urma acestei mutări, FC Argeş este văzută acum ca o echipă solidă în Liga 1, după debutul foarte slab de campionat.

Citiți și: FC Argeș: 19 jucători pe teren la primul antrenament al anului

Spre exemplu, GSP scrie că „piteștenii se întăresc serios în încercarea de a atinge play-off-ul, marele obiectiv al echipei în acest sezon” (detalii, AICI)

După 10 etape, FC Argeş ocupă locul 9 în clasamentul din Liga 1, cu 14 puncte. Este la doar 3 puncte distanţă de poziţiile de play-off, ultima fiind ocupată de Rapid.

COMUNICAT FOTBAL CLUB ARGEŞ PITEŞTI

”Bine ați venit, Kehinde Fatai și Iasmin Latovlevici!”

Atacantul Kehinde Fatai şi fundașul Iasmin Latovlevici sunt oficial de astăzi jucătorii clubului FC Argeș. Primul a semnat cu echipa noastră un contract până la finalul acestui sezon competițional, cu drept de prelungire pe încă unul, iar cel de-al doilea, o înțelegere valabilă pe două sezoane.

La prezentarea celor doi nou-veniți au participat Cristian Gentea, primarul municipiului Pitești și Jean Vlădoiu, managerul general al grupării din Trivale. Oficialii alb-violeți au așteptări mari de la cei doi jucători având în vedere experiența pe care aceștia o au. Conducătorii clubului FC Argeș sunt convinși că echipa pregătită de Andrei Prepeliță și Mihai Ianovschi este mult mai puternică prin venirea lui Fatai și Latovlevici.

DESPRE KEHINDE FATAI

Kehinde Fatai(31 ani) a venit în România acum 14 ani, la Farul Constanța. În perioada 2010-2015, nigerianul a jucat în tricoul Astrei, echipă pentru care a marcat 41 de goluri în cele 114 meciuri jucate. Atacantul a mai evoluat la Club Brugge, Sparta Praga, Ufa şi Dinamo Minsk. La formațiile la care a evoluat, Fatai a adunat 258 de meciuri și a marcat 73 de goluri. Vârful de culoare are în palmares Supercupa României, trofeu câștigat cu Astra Giurgiu, în sezonul 2014-2015 și medalia de vicecampion al Cehiei, cu Sparta Praga, în sezonul 2015-2016.

În cupele europene, Kehinde a strâns 35 de partide și a marcat 10 goluri. Pentru Nigeria U20, Fatai a bifat 3 prezențe și a marcat 1 gol. Fotbalistul va avea drept de joc pentru echipa noastră începând cu data de 1 octombrie, atunci când îi expiră suspendarea pentru dopaj.

DESPRE IASMIN LATOVLEVICI

Iasmin Latovlevici(35 ani) s-a despărțit de CFR Cluj, campioana României, înainte de finalul perioadei de mercato. Sosit la Cluj în octombrie 2020, Latovlevici a bifat 16 partide în tricoul „alb-vișiniu” și a marcat un gol.

Înainte de a semna cu ardelenii, Latovlevici a mai jucat la Kisvarda, Bursaspor, Galatasaray, Karabukspor, Genclerbirligi, FCSB, Poli Timișoara și Gloria Bistrița. Fundașul stânga are în palmares 4 campionate în România (3 cu FCSB, unul cu CFR Cluj), un campionat în Turcia, alături de Galatasaray, două Cupe ale României cu FCSB și două Supercupe, una cu FCSB, cealaltă cu CFR Cluj.

Clubul FC Argeş le transmite noilor vulturi „Bun venit la Piteşti” şi le doreşte evoluţii cât mai bune în tricoul alb-violet.

Donaris 555×222

Comentarii

2 comentarii

  • gert spune:

    schimba ba barierele alea manuale de la calea ferata , vacile se plimba nestingherite pe mijlocul drumului si asta face transferuri la fotbal, vai de capul nostru de sudistanezi

  • Cat spune:

    Ai mare dreptate,cei mai place primarului Gentea sa cheltuiască banii de la fraieri ,adică noi ,dc nu da din cont de la el.

Donaris 570×90

Dacă vrei publicitate pe ePitesti.ro trimite mesaj la 0774 587 441 sau un email la [email protected] și te contactăm noi.

Trimite-ne știrea ta pe whatsapp la
0774 587 441