Ministerul Sănătății a anunțat că a fost administrată prima doză de vaccin împotriva variolei maimuței. Astfel, avem primul român vaccinat împotriva acestei boli, boală care de la începutul acestui an s-a răspândit treptat pe întreg globul.
Potrivit news.ro, prima doză a fost administrată unui contact al unui pacient diagnosticat cu această boală.
”În ultima săptămână, în România, nu au fost confirmate noi cazuri de variola maimuţei. INSP ne-a informat că a fost administrată prima doză de vaccin împotriva variolei maimuţei”, a anunțat Ministerul Sănătăţii, conform sursei mai sus menționate.
România a primit deja mii de doze de vaccin împotriva variolei maimuței.
Serul se administrează contacţilor direcţi ai persoanelor confirmate cu această boală, preferabil în intervalul 4- 14 zile după expunere.
Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila a declarat că variola maimuţei nu reprezintă ”în niciun caz o problemă de sănătate publică”.
Reamintim că, primul caz de variola maimuței a fost confirmat în România pe 13 iunie 2022.
Foto principal: descriptiv











