Miercuri seara spre joi, primele convoaie cu tehnică militară SUA – Task Force Cougar, au intrat în țară pe la punctul de trecere a frontierei Nădlac, judeţul Arad.

Primul convoi al trupelor americane a trecut vama în cursul serii trecute, în jurul orei 22:00.

Acestea au rămas peste noapte la Nădlac, urmând ca în această dimineața să pornească spre baza Mihail Kogălniceanu, în județul Constanța.
Autovehiculele din compunerea coloanei, însoțite de autospeciale ale Poliției Militare, se vor deplasa, după trecerea frontierei de stat, pe ruta Arad – Deva – Sibiu – Râmnicu Vâlcea – Pitești – București – Mihail Kogălniceanu.

Potrivit MApN, restul tehnicii de luptă, precum și militarii acestui batalion vor sosi în România în perioada imediat următoare.
Reamintim că, în cursul zilei de marți, 8 februarie, în țara noastră au ajuns primii soldați americani, peste 100. Subiectul pe larg, AICI: Peste 100 de soldați americani au sosit în România.
Sursă foto: Digi24






![[236x587px]TârgDeJucării_epitesti](https://epitesti.ro/wp-content/uploads/2024/04/263x587pxKVGeneral_epitesti-1.jpg)