Tânăr de 28 de ani, căzut în gol sub Vârful Lespezi! Intervenție de urgență
UPDATE, ORA 09:52
În urmă cu puțin timp, elicopterul SMURD a aterizat în zonă, iar victima a fost preluată de echipajul medical pentru evaluare și transport de urgență.
ȘTIREA INIȚIALĂ, ORA 07:54
O nouă operațiune de salvare este în desfășurare în această dimineață, 7 iunie 2025, în munții Făgăraș, în zona Bolovan, sub Vârful Lespezi.
Potrivit primelor informații, un bărbat în vârstă de 28 de ani a căzut în timp ce urca împreună cu mai multe persoane pentru a admira răsăritul.
Accidentul s-ar fi produs în jurul orei 04:00.
Victima a suferit o fractură la picior și are o lovitură la cap, însă este conștientă și cooperantă.
Acționează patrula Salvamont Argeș 2000, alături de colegi din Sibiu și alți salvatori chemați de acasă.
De asemenea, un elicopter SMURD a fost solicitat pentru preluarea victimei, având în vedere dificultatea accesului în zonă.
Intervenția este în plină desfășurare, fiind o acțiune dinamică, desfășurată în condiții dificile de teren.
Revenim cu detalii.