[236x587px]TârgDeJucării_epitesti

PRIMĂ URIAŞĂ DE PAŞTE LA DACIA

Primă uriaşă de Paşte la Dacia. Angajaţii de la uzina Automobile Dacia din Mioveni ar urma să primească astăzi prima de Paşte prevăzută în contractul colectiv de muncă negociat la începutul acestui an.

Potrivit viceliderului sindical Ion Iordache, valoarea primei de Paşte este de 30% din salariul minim brut, adică 1.100 de lei net pentru fiecare angajat. Este o primă uriaşă pentru economia judeţului Argeş şi, în general, pentru România, pentru nu puţini angajaţi din alte unităţi fiind echivalentul unui salariu pe o lună.

930X122 MAIA
fngcimm BANNER_IULIE 555×222

Luna viitoare angajaţii de la Dacia vor mai avea parte de o primă: prima de rezultat (de participare la profit) în contul anului 2016, care va fi în sumă de 1.450 de lei brut.

Amintim că la începutul lunii trecute la Automobile Dacia s-au obţinut creşteri salariale pentru anul 2017. Amănunte, AICI.

fngcimm BANNER 570×90
263 x 587 eurial