Potrivit ministrului Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, elevii din localitățile aflate acum în scenariul galben vor reveni în clase începând din a doua zi de după intrarea în scenariul verde (când rata de infectare scade sub 1 la mie).
„Se vor păstra toate celelalte condiții din ordinul comun, dar se va da posibilitatea actualizării scenariului de funcționare începând cu ziua următoare zilei în care rata de infectare a coborât sub pragul de 1 la mie”, a declarat ministrul Cîmpeanu, pentru Edupedu.ro.
Decizia se va lua în baza propunerii inspectoratului școlar, cu avizul DSP, prin hotărâre a Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă.
Municipiul Piteşti, cu o rată de infectare de 1,03 la mie (potrivit datelor de ieri, 16 mai), este foarte aproape de a a reveni la normalitate în ceea ce priveşte învăţământul în şcoli.
(Foto: descriptiv / Sursa: edupedu.ro)
![[236x587px]TârgDeJucării_epitesti](https://epitesti.ro/wp-content/uploads/2024/04/236x587pxKV-de-Summer_Sale_2026_epitesti-1.jpg)





![[270x300px]TârgDeJucării_epitesti](https://epitesti.ro/wp-content/uploads/2024/04/270x300pxKV-de-Summer_Sale_2026_epitesti-1.jpg)





