263 x 587 eurial

Se pregătește legea eliminării centralelor de apartament

Vești importante pentru

Tanczos Barna, ministrul Mediului, a anunțat că săptămâna viitoare va prezenta coaliției un draft al textului de lege care vorbește despre eliminarea centralelor de apartament, conform Profit.ro.

În plus, ministrul Mediului a mai spus la Europa FM că „dacă acest lucru se susține și la nivelul coaliției, putem să intrăm pe un circuit de avizare”.

[930x122px]Campanie-vânzări-Ursuleți_epitesti
Eurial 555 x222

„Centralele de apartament existente nu pot fi afectate de nicio reglementare legală și nici retroactiv nu se mai poate face mai nimic sau este foarte greu să revenim la sisteme centralizate acolo unde toți s-au debranșat și fiecare apartament are propria centrală.

Eu cred că schimbarea va fi lină și îngrijorările nu sunt fundamentate pentru că sunt foarte multe blocuri unde se folosesc aceste tehnologii de centrală la comun la nivel de scară sau bloc.

Ele oferă exact aceeași flexibilitate la nivel de apartament. Nu va exista retroactivitate nu se va aplica pentru proiectele care sunt deja în dezvoltare – care au fost începute, care au deja certificatul de urbanism emis”, a spus ministrul Mediului.

New Profesional Consult 570×90
New Profesional Consult 263×587