Masă Sănătoasă în școli, începând cu anul școlar 2022-2023.
Începând cu anul școlar 2022-2023, la nivelul sistemului național de învățământ va fi implementat Programul Național Integrat „Masa Sănătoasă în școli 2022 – 2027” pentru sprijinirea participării la educație a tuturor copiilor.
Pentru derularea programului se constituie un grup de lucru la nivelul guvernului (Ministerul Educației, Ministerul Agriculturii, Ministerul Sănătății, Ministerul Finanțelor și Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene).
Se dorește ca masa să fie asigurată folosind produse agroalimentare românești în colaborare cu Ministerul Agriculturii (inclusiv batoane nutritive BIO).
Finanțarea programului pentru 5 ani: 1 miliard euro!
În același context, începând cu septembrie 2023, Ministerul Educației va introduce în planul de învățământ al disciplinei Educație pentru viață și modulul Educație pentru alimentație sănătoasă.
Foto descriptiv: Unica.md


![[930x122px]Campanie-vânzări-Ursuleți_epitesti](https://epitesti.ro/wp-content/uploads/2025/10/930x122pxKVGeneral_epitesti-1.jpg)


![[236x587px]TârgDeJucării_epitesti](https://epitesti.ro/wp-content/uploads/2024/04/263x587pxKVGeneral_epitesti-1.jpg)




![[270x300px]TârgDeJucării_epitesti](https://epitesti.ro/wp-content/uploads/2024/04/270x300pxKVGeneral_epitesti-1.jpg)
