Suntem normali? Importăm energie și de 1.000 de ori mai scumpă decât exportăm!
România traversează una dintre cele mai grave crize energetice din ultimul deceniu.
O analiză Transelectrica arată că, în primele nouă luni ale anului 2025, țara noastră a ajuns să importe energie chiar și de 1.000 de ori mai scump decât prețul la care o exportă în anumite intervale.
Situația este catalogată de experți drept „absurdă și periculoasă”, în contextul în care deficitul balanței energetice a explodat.
Între ianuarie și septembrie 2025, producția internă de energie a scăzut cu 7%, iar consumul cu doar 1%.
În schimb, importurile au crescut cu 33%, ajungând la un dezechilibru de 3,5 TWh — de aproape trei ori mai mare față de anul trecut. Exporturile au scăzut cu 4%.
Suntem normali? Importăm energie și de 1.000 de ori mai scumpă decât exportăm!
În spatele acestor cifre dramatice stă un paradox: România produce prea multă energie solară la prânz, când consumul este mai mic, și o vinde ieftin.
Însă, seara, între orele 18.00 și 22.00, când are nevoie de energie și nu poate acoperi vârful de consum, ajunge să importe la prețuri uriașe, uneori chiar de 1.000 de ori peste prețul la export.
Consecința? Energia electrică ajunge să cântărească peste 50% din factura finală a consumatorilor casnici — mult peste media europeană.
Din aproape 20.000 MW putere instalată, România poate produce efectiv maximum 6.500 MW în perioadele de vârf. Restul trebuie acoperit prin import.
Numărul prosumatorilor — cei care produc energie pentru consum propriu — a ajuns la 267.000, cu o putere instalată de peste 3.100 MW. Dar energia solară nu poate fi stocată la scară mare, iar sistemul rămâne vulnerabil seara, când consumul explodează, conform jurnalul.ro.
![[236x587px]TârgDeJucării_epitesti](https://epitesti.ro/wp-content/uploads/2024/04/263x587pxKVGeneral_epitesti-1.jpg)








![[270x300px]TârgDeJucării_epitesti](https://epitesti.ro/wp-content/uploads/2024/04/270x300pxKVGeneral_epitesti-1.jpg)



