[236x587px]TârgDeJucării_epitesti

Românii au fost jecmăniți de cele mai mari bănci din România

Românii au fost jecmăniți de cele mai mari bănci din România

Consiliul Concurenței a sancționat 10 bănci care activează pe piața din România cu amenzi în valoare totală de 3,73 miliarde de lei, echivalentul a aproximativ 710 milioane de euro. Autoritatea a constatat încălcarea legislației în domeniul concurenței prin coordonarea comportamentului în cadrul procedurii de stabilire a indicelui ROBOR.

Potrivit instituției, investigația a arătat că băncile participante la procedura de fixing și-ar fi coordonat comportamentul prin schimburi de informații considerate confidențiale și strategice, în special cu privire la nivelul ROBOR.

930×122 https://hevy.ro/
https://hevy.ro/ 555x222px

Băncile sancționate

Cele mai mari amenzi au fost aplicate unor instituții financiare importante din sistemul bancar românesc.

Printre acestea se numără Banca Transilvania, sancționată cu peste 875 milioane de lei, BCR cu peste 577 milioane de lei, Raiffeisen Bank cu aproximativ 442 milioane de lei, UniCredit Bank cu peste 431 milioane de lei și BRD-Groupe Société Générale cu peste 412 milioane de lei.

Pe lista sancțiunilor se mai află ING Bank, CEC Bank, Exim Banca Românească, Libra Internet Bank și Intesa Sanpaolo România.

Cum ar fi fost influențat ROBOR

Potrivit concluziilor investigației, în perioada fixingului ROBOR, atunci când cotațiile ar trebui să fie stabilite independent, băncile și-ar fi adaptat comportamentul în funcție de informațiile primite de la concurenți.

Rezultatul acestei proceduri este important deoarece indicele ROBOR este utilizat la calculul dobânzilor pentru numeroase credite. Un nivel mai ridicat al acestuia poate avea un impact direct asupra costurilor suportate de debitori.

„Decizia noastră nu a vizat reglementările sau politicile din sectorul bancar, ci se rezumă exclusiv la comportamentul băncilor în perioada fixingului ROBOR”, a declarat președintele Consiliului Concurenței, Bogdan Chirițoiu.

Decizia poate fi contestată

Investigația a fost declanșată la sfârșitul anului 2022 și a parcurs toate etapele procedurale, inclusiv consultările necesare la nivel european.

Eurial 930 x 122 eurial
555×222 grota rece

Decizia Consiliului Concurenței este executorie, însă băncile au dreptul să o conteste în instanță, la Curtea de Apel, în termen de 30 de zile de la comunicarea motivării. Totodată, instituțiile sancționate au la dispoziție 60 de zile pentru a prezenta planuri de măsuri prin care să elimine practicile considerate anticoncurențiale.

Amenzile aplicate vor constitui venituri la bugetul de stat și urmează să fie puse în executare de Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF).

Românii au fost jecmăniți de cele mai mari bănci din România

Foto: Descriptiv

[570x90px]Campanie-vânzări-Ursuleți_epitesti
Eurial 263×587