Noaptea trecută, în jurul orei 3, un meteorit a explodat în atmosferă deasupra țării noastre. Specialiștii nu pot preciza, cel puțin deocamdată, zona exactă deasupra căreia s-a produs explozia. Fenomenul astronomic ar fi fost văzut din mai multe locuri din țară, ca de pildă București, Vrancea, Buzău sau Mureș.
Explozia a avut loc cu mult înainte de impactul cu solul. Nu s-au înregistrat victime sau pagube materiale. În momentul exploziei cerul a fost luminat puternic. Potrivit primelor estimări ale specialiștilor, meteoritul a fost, din fericire, de mici dimensiuni (diametru de circa trei metri).
Camere video de supraveghere au surprins momentul, unul inedit pentru România. Imaginile pe care vi le propunem sunt surprinse de o cameră video din București. (Foto: Captură video YouTube)




![[570x90px]Campanie-vânzări-Ursuleți_epitesti](https://epitesti.ro/wp-content/uploads/2025/10/570x90pxKVGeneral_epitesti-1.jpg)
![[236x587px]TârgDeJucării_epitesti](https://epitesti.ro/wp-content/uploads/2024/04/263x587pxKVGeneral_epitesti-1.jpg)


![[270x300px]TârgDeJucării_epitesti](https://epitesti.ro/wp-content/uploads/2024/04/270x300pxKVGeneral_epitesti-1.jpg)


