263×587-2 Grota Rece

Decizie șoc: România pierde și trebuie să plătească 600 milioane € pentru dozele COVID

Vaccinul de 100 de ani, rezultate neașteptate în lupta cu o boală comună

Decizie șoc: România pierde și trebuie să plătească 600 milioane € pentru dozele COVID

România a pierdut în primă instanță procesul intentat de compania Pfizer și ar putea fi obligată să plătească aproximativ 600 de milioane de euro pentru doze de vaccin anti-COVID pe care nu le-a mai preluat.

Decizia a fost luată de Tribunalul din Bruxelles și nu este definitivă, însă produce deja efecte importante pentru statul român.

New Profesional Consult 930 x 122
fngcimm BANNER_IULIE 555×222

De ce a fost dată România în judecată

Procesul a început în 2023, după ce autoritățile române au refuzat să mai primească și să plătească toate dozele contractate în perioada pandemiei.

Contractul fusese semnat în 2021 de Comisia Europeană, în numele statelor membre.

Instanța a stabilit că argumentele României – legate de scăderea cererii și evoluția pandemiei – nu justifică neîndeplinirea obligațiilor contractuale.

Ce trebuie să facă acum România

Potrivit deciziei:
-statul trebuie să plătească aproximativ 600 de milioane de euro;
-trebuie să preia zeci de milioane de doze rămase din contract; 

Hotărârea este executorie, dar poate fi atacată în instanță.

Contextul european

Situația nu este singulară. Și Polonia a pierdut un proces similar, fiind obligată să plătească peste 1 miliard de euro pentru vaccinuri nepreluate.

 Ce urmează

Autoritățile române analizează decizia și pot face apel. Până la o hotărâre definitivă, însă, cazul rămâne unul dintre cele mai costisitoare litigii legate de pandemia COVID-19.

IMM 930×122
fngcimm BANNER_IULIE 555×222

Practic, România trebuie acum să plătească pentru doze comandate în pandemie, dar care nu mai erau necesare după scăderea cererii.

Sursa: stiripesurse.ro

Foto: descriptiv

[570x90px]Campanie-vânzări-Ursuleți_epitesti
263 x 587 eurial