[236x587px]TârgDeJucării_epitesti

Pitești. Investiție de 6 milioane de euro

Pitești. Investiție de 6 milioane de euro

Astăzi, 15 septembrie, la ora 10:00, Apă Canal 2000 SA a predat oficial amplasamentul pentru lucrările de reabilitare a Stației de Apă Smeura.

La eveniment au fost prezenți primarul municipiului Pitești, Cristian Gentea, directorul general al Apă Canal 2000 SA Pitești, Mihail Marinescu, precum și reprezentanți ai constructorului.

930X122 MAIA
https://hevy.ro/ 555x222px

Directorul general Mihail Marinescu a subliniat importanța acestui pas în cadrul proiectului regional:

„V-am invitat astăzi la Stația Smeura pentru că predăm amplasamentul general pentru unul dintre cele mai importante contracte din cadrul proiectului regional, este vorba despre reabilitarea celor 9 rezervoare din municipiul Pitești. (…)

Suntem bucuroși că proiectul nostru prinde contur și cât mai multe contracte intră în execuție, astfel încât să ne încadrăm în perioada de implementare, adică anul 2027.”

La rândul său, primarul Cristian Gentea a evidențiat impactul pe care aceste investiții îl vor avea asupra calității apei furnizate în întreaga zonă metropolitană:

Pitești. Investiție de 6 milioane de euro

„Pentru mine, orice contract de lucrări nou se deschide, orice lot nou începe, nu atât pe Pitești, cât întreaga zonă metropolitană, este un motiv de bucurie.

În acest caz, am văzut și eu, e vorba de 6 milioane de euro și vor fi reabilitate 9 rezervoare și, cum am văzut, este termenul destul de lung, adică pe lângă proiectare, sunt 2 ani de execuție pentru toate cele nouă, dar important este că la final calitatea apei furnizate nu doar piteștenilor, ci și locuitorilor din Bascov, Bradu, Albota, Moșoaia și Poiana Lacului să fie una net superioară.

930X122 MAIA
New Profesional Consult-555×222

Proiectul face parte din „Proiectul regional de dezvoltare a infrastructurii de apă și apă uzată din județul Argeș, în perioada 2021-2027”, cofinanțat din fonduri europene, cu o valoare totală de aproape 985 milioane lei (circa 200 milioane euro).

Contractul vizat astăzi, care prevede reabilitarea celor 9 rezervoare de apă din municipiul Pitești, are o valoare de aproximativ 6 milioane de euro și un termen de execuție de 2 ani, după finalizarea etapei de proiectare.

Astfel, investiția de la Stația Smeura reprezintă doar o componentă a proiectului regional de modernizare a infrastructurii de apă, care urmărește creșterea calității serviciilor pentru locuitorii din Pitești și din localitățile învecinate.

570×90 LA COCOS
263×587 MAIA