Schimbare pentru șoferi în centrul Piteștiului. Consiliul Local Piteşti a aprobat declararea de utilitate publică a unui spaţiu verde din Centru. Suprafața, de 235 de mp, va fi scoasă din registrul spaţiilor verzi pentru sistematizarea rutieră a unei intersecții, potrivit municipalității.
Primăria susține că măsura este necesară pentru lărgirea intersecţiei dintre bulevardul I.C. Brătianu, strada Maior Şonţu şi Pasajul Teiuleanu, în zona Consiliului Judeţean – Curtea de Conturi.
Din suprafața totală, 200 de mp sunt în dreptul Consiliului Judeţean, iar restul în zona blocului B5 de peste drum de Palatul Administrativ.
Municipalitatea ar fi vrut să facă aici un sens giratoriu, dar nu a obţinut avizul necesar de la Poliţia Rutieră, care a argumentat că spaţiul este insuficient pentru amenajarea unui giratoriu. (Foto: descriptiv)













