[236x587px]TârgDeJucării_epitesti

Se schimbă regulile în trafic! Noua lege pentru șoferi: dacă nu respecți, amendă!

Noi tarife pentru transport

O propunere legislativă cu impact major asupra traficului rutier a fost adoptată tacit de Senat.

Este vorba despre completarea Ordonanței de Urgență nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, prin introducerea așa-numitei „reguli a fermoarului”, care vizează modul de încadrare al vehiculelor în cazul îngustării drumului.

IMM 930×122
555×222 grota rece

Potrivit inițiativei, atunci când circulația pe una dintre benzi devine imposibilă din cauza unor obstacole, lucrări sau îngustări, șoferii care circulă pe banda adiacentă vor fi obligați să permită, alternativ, vehiculelor de pe banda afectată să se încadreze în trafic, conform g4media.ro.

„Regula fermoarului” presupune o alternare echitabilă a intrării vehiculelor, similară sistemului de închidere al unui fermoar – măsură menită să fluidizeze circulația și să prevină blocajele în punctele sensibile ale infrastructurii rutiere.

Termenul pentru dezbaterea și votul în plenul Senatului a expirat pe 19 iunie, iar adoptarea tacită a fost anunțată marți, 25 iunie, de președintele Senatului, Mircea Abrudean.

Ce prevede noua regulă

Conform textului adoptat tacit, noua reglementare se va aplica pe drumurile cu mai multe benzi de circulație pe sens, atunci când una dintre benzi este obstrucționată.

Se schimbă regulile în trafic! Noua lege pentru șoferi: dacă nu respecți, amendă!

„Conducătorii vehiculelor de pe banda adiacentă sunt obligaţi să permită alternativ vehiculelor de pe banda afectată să se încadreze pe banda adiacentă”, se arată în propunere.

Nerespectarea acestei obligații va constitui contravenție, fiind sancționată cu amendă din clasa I de sancțiuni – adică 2 sau 3 puncte-amendă.

Inițiatorii proiectului, un grup de parlamentari – în majoritate de la USR – arată că această regulă este deja implementată cu succes în țări precum Germania, Austria, Elveția, Olanda și Slovacia.

New Profesional Consult 930 x 122
Posada Curtea de Arges 555×222

„Implementarea regulii va contribui la reducerea congestiei, prevenirea accidentelor și va face ca traficul să se desfășoare mai fluent în situații de îngustare a benzilor”, explică aceștia în expunerea de motive.

Proiectul urmează să fie dezbătut în Camera Deputaților, care este for decizional. Dacă va fi adoptat și promulgat, „regula fermoarului” va deveni parte integrantă a legislației rutiere din România.

Foto: realitatea.net

fngcimm BANNER 570×90
263×587-2 Grota Rece