263×587 MAIA

ROBOR EXPLODEAZĂ. CRESC RATELE

ROBOR explodează. Cresc ratele. Indicele ROBOR cu scadență la 3 luni a crescut din nou astăzi. Potrivit datelor publicate în urmă cu puțin timp de Banca Națională a României (BNR), indicele a urcat la 2,49%, după ce ieri fusese cotat la 2,47%.

Este cel mai ridicat nivel din decembrie 2013 încoace.

[930x122px]Campanie-vânzări-Ursuleți_epitesti
fngcimm BANNER_IULIE 555×222

ROBOR (rata medie a dobânzii la care băncile se împrumută între ele în lei) este indicele în funcţie de care se calculează costul creditelor în lei cu dobânda variabilă.

Creșterea ROBOR va conduce la dobânzi mai mari la creditele în lei acordate de bănci. Cu alte cuvinte, la următoarea recalculare a ratei, românii vor plăti o rată majorată.

Specialiștii dau vina în primul rând pe inflație pentru majorarea semnificativă a ROBOR. Amintim că rata anuală a inflației a ajuns în martie 2018 la 5%, cel mai mare nivel din ultimii aproape 5 ani (AICI, subiectul pe larg).

Sunt voci care avertizează că această creștere va continua. Unii consultanți fiscali atenționează că ROBOR ar putea crește până la circa 3% spre sfârșitul anului 2018, urmând să depășească și 4% în următorii 2-3 ani.

570×90 MAIA
263 x 587 eurial