S-a întâmplat din nou la pompă!
Petrom, liderul pieței de distribuție a carburanților din România, a încheiat luna octombrie 2025 cu o nouă scumpire – cea de-a cincea din această lună.
Vineri, 31 octombrie, prețul motorinei standard a crescut cu 4 bani pe litru, în timp ce benzina standard a rămas la același nivel.
La stațiile Petrom , un litru de benzină standard costă între 7,39 și 7,45 lei, iar motorina standard între 7,67 și 7,72 lei, potrivit datelor de pe platforma peco-online.
S-a întâmplat din nou la pompă!
În ultima săptămână, benzina s-a scumpit cu 12 bani pe litru, iar motorina cu 20 de bani, după o serie de majorări operate în zilele de 24, 25, 28, 29 și 31 octombrie.
Acestea vin după o perioadă de șapte ieftiniri la începutul lunii.
Deși prețurile au crescut din nou, comparativ cu luna septembrie, costul mediu al carburanților rămâne ușor mai mic – cu 1,3% în cazul benzinei și 1% în cazul motorinei.
Pentru 1 ianuarie 2026 este anunțată o nouă rundă de creșteri, odată cu majorarea accizelor: benzina s-ar putea scumpi cu 34 de bani pe litru, iar motorina cu 30 de bani, conform economedia.ro.











