Argeș. Șofer prins cu viteză record în localitate
Un bărbat în vârstă de 28 de ani, din municipiul Pitești, a fost surprins de polițiștii rutieri conducând cu o viteză excesivă pe DJ 503, în localitatea Oarja.
Acesta a fost înregistrat de aparatul radar circulând cu nu mai puțin de 109 km/h, pe un sector de drum unde limita legală este de 50 km/h.
Incidentul a avut loc în cursul zilei de 27 iulie, în timpul unei acțiuni de monitorizare a traficului desfășurate de polițiștii din cadrul Biroului Rutier Pitești.
În urma abaterii constatate, șoferul a fost sancționat contravențional, conform prevederilor Ordonanței de Urgență nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, republicată, iar permisul de conducere i-a fost reținut în vederea suspendării pentru o perioadă de 90 de zile.
Poliția rutieră reamintește conducătorilor auto că nerespectarea regimului legal de viteză este una dintre principalele cauze ale accidentelor rutiere grave.
O atenție sporită în trafic și respectarea limitelor de viteză pot face diferența între o călătorie în siguranță și o tragedie.











