263 x 587 eurial

O nouă facultate a Universității din București care va aduce mulți bani studenților

O nouă facultate a Universității din București care va aduce mulți bani studenților

Universitatea din București va inaugura în anul universitar 2025-2026 Facultatea de Studii Interdisciplinare (FSI).

[930x122px]Campanie-vânzări-Ursuleți_epitesti
Posada Curtea de Arges 555×222

Este un proiect inovator care își propune să răspundă nevoilor emergente ale societății moderne.

Noua facultate se va concentra pe specializări „de graniță” care combină mai multe domenii academice, precum Științele cognitive, Robotică și Sănătate publică.

Rectorul Marian Preda a explicat că FSI va funcționa ca un centru de excelență.

Va coordona domenii care necesită cunoștințe interdisciplinare, oferind un cadru flexibil pentru integrarea diverselor specializări.

FSI va include inițial trei specializări inovatoare.

Va funcționa în colaborare cu profesori de la alte facultăți din UB, având ca scop să stabilească noi standarde în învățământul superior din România.

Această abordare educațională este privită ca un experiment care ar putea evolua în viitor și transforma anumite specializări în facultăți independente.

New Profesional Consult 930 x 122
Posada Curtea de Arges 555×222

Reprezintă un pas important în adaptarea universităților la provocările actuale și viitoare.

Cu un  potențial de a pregăti studenții pentru cariere în domenii inovatoare și interdisciplinare care ar putea aduce beneficii economice semnificative acestora pe termen lung.

O nouă facultate a Universității din București care va aduce mulți bani studenților

Sursa: News18.ro

Puteți comenta acest articol pe pagina de Facebook, AICI

570×90 LA COCOS
263×587 grota rece