263×587 grota rece

Pitești. Le-a rămas doar credința! Sute și sute de oameni vin pentru minuni

Pitești. Le-a rămas doar credința! Sute și sute de oameni vin pentru minuni

De la primele ore ale dimineții, piteștenii au luat cu asalt Catedrala Sf. Gheorghe. Ei vor să atingă icoana Maicii Domnului – ,,Paramythia” (Mângâitoarea)

930×122 LA COCOS
Posada Curtea de Arges 555×222

Citiți și: Piteștenii stau cu orele la rând ca pe timpul lui Ceaușescu

Credință mare

Oamenii sunt ferm convinși de puterea pe care o are icoana. Mai exact, Maica Domnului care este reprezentată în ea. De altfel există numeroase mărturii despre vindecări miraculoase ale celor care au atins icoana adusă de la Muntele Athos și care s-au rugat Maicii Domnului.

Se așteaptă mult

Șirul oamenilor care așteaptă și două ore pentru a atinge ,,Paramythia” se întinde de la catedrală, pe Strada Mare până spre magazinul Trivale!

Ultima zi

Mâine est ultima zi în care icoana se va mai afla în fața altarului catedralei din Pitești. Joi dimineață ,,Paramythia” va ,,pleca” spre alte zări, Maica Domnului revarsându-și harul și pentru credincioșii din alte zone ale țării.

Exemplar

În ciuda mulțimii de oameni care vor sa ajungă în fața icoanei, nu s-a înregistrat niciun incident. Într-un mod exemplar fiecare își așteaptă liniștit rândul. Jandarmii sunt la datorie însă nu a fost nevoie de intervenția lor.

Pitești. Le-a rămas doar credința! Sute și sute de oameni vin pentru minuni

930X122 MAIA
New Profesional Consult-555×222
[570x90px]Campanie-vânzări-Ursuleți_epitesti
263x587px-mst Euro Expo