263 X 587 CUMPANA 1

Pitești. Un bărbat a păcalit ani de zile statul și a câștigat o grămadă de bani

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice Argeș au finalizat cercetările într-un dosar penal privind săvârșirea infracțiunii de evaziune fiscală în formă continuată.

Din cercetări s-a stabilit că în perioada 2011 – 2015, un piteștean de 53 de ani, ar fi efectuat operațiuni comerciale, constând în cumpărarea în scop de revânzare a 207 autoturisme second-hand, operațiuni în urma cărora a obținut venituri.

IMM 930×122
fngcimm BANNER_IULIE 555×222

Banii nu au fost declarați și, astfel, nu a plătit obligațiile fiscale.

Prejudiciul adus bugetului statului este în valoare de 28.900 de lei, precizează Poliția Argeș.

Dosarul cauzei va fi înaintat Parchetului de pe lângă Tribunalul Argeș, cu propunere de trimitere în judecată. (Foto: descriptiv)

[570x90px]Campanie-vânzări-Ursuleți_epitesti
263 X 587 CUMPANA 1