263×587-2 Grota Rece

Amendă de 3.000 de lei pentru cei care fac așa ceva. Regula se aplică peste tot

Amendă de 3.000 de lei

Amendă de 3.000 de lei pentru cei care fac așa ceva. Regula se aplică peste tot

Românii care aruncă deșeuri în natură riscă amenzi usturătoare, de până la 3.000 de lei.

IMM 930×122
fngcimm BANNER_IULIE 555×222

Autoritățile anunță intensificarea controalelor în toate localitățile din țară, pentru a combate fenomenul depozitării ilegale a gunoaielor.

Amenda maximă prevăzută de lege este de 3.000 de lei, conform OUG 195/2005 privind protecția mediului.

Inspectorii de mediu, alături de polițiști și jandarmi, fac periodic verificări în zonele vulnerabile la depozitări ilegale.

Scopul este descurajarea comportamentelor iresponsabile și menținerea unui standard ridicat de igienă în comunități.

Amendă de 3.000 de lei pentru cei care fac așa ceva. Regula se aplică peste tot

Cetățenii sunt încurajați să utilizeze serviciile legale de salubritate, care includ colectarea deșeurilor menajere, voluminoase, textile, vegetale sau periculoase, în baza unor programe obișnuite sau a campaniilor speciale.

Operatorii pun la dispoziție și servicii la cerere, tocmai pentru a elimina tentația abandonării deșeurilor în spații neautorizate.

Autoritățile subliniază că implicarea comunității este esențială.

930X122 MAIA
fngcimm BANNER_IULIE 555×222

Sesizările rapide din partea cetățenilor duc la identificarea celor vinovați și la aplicarea de sancțiuni, reducând riscul ca astfel de situații să se repete.

Respectarea regulilor de colectare contribuie nu doar la evitarea amenzilor, ci și la protejarea sănătății publice și a mediului înconjurător, conform capital.ro.

570 X 90 CAPRA 3
Eurial 263×587