Un microbuz înmatriculat în Argeș, care circula pe ruta Pitești – Oarja, a fost surprins ieri, în jurul orei 16:50, oprind neregulamentar în stația Publitrans Negru Vodă – Spitalul Militar din Pitești.
Situația nu este singulară. ePitești a mai semnalat astfel de cazuri în care microbuze opresc în stațiile destinate transportului public local, provocând blocaje în trafic.
Detalii – AICI.
În cazul de față, vehiculul a oprit neregulamentar, a preluat doi pasageri și apoi și-a continuat deplasarea, blocând pentru câteva momente zona destinată mijloacelor de transport public local.

În acest context, ePitești a solicitat un punct de vedere Poliției Locale Pitești cu privire la respectarea regulilor privind transportul de persoane pe raza municipiului.
Potrivit instituției, în luna februarie 2026, polițiștii locali din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră și Serviciului Implementare, Organizarea Circulației și Vehicule Abandonate au desfășurat activități specifice pentru verificarea respectării legalității în desfășurarea transportului public de persoane prin curse regulate, regulate speciale și în cont propriu (microbuze/maxi-taxi).
Acțiuni și verificări în teren
În cadrul filtrelor organizate în zone de tranzit, precum Calea Drăgășani și strada Gheorghe Șincai, polițiștii locali au verificat respectarea punctelor de îmbarcare și debarcare a pasagerilor, care trebuie realizată exclusiv în locurile prevăzute în avizele de circulație.
De asemenea, a fost verificată și documentația obligatorie, respectiv deținerea avizelor de circulație emise de aparatul de specialitate al Primăriei Municipiului Pitești.
Acțiunea a avut ca scop verificarea modului în care operatorii de transport respectă prevederile H.C.L. nr. 81/2020, privind circulația autovehiculelor destinate transportului rutier de persoane în municipiul Pitești.

În urma verificărilor efectuate, polițiștii locali au aplicat 10 sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 6.000 de lei.
Cele mai frecvente abateri au vizat nerespectarea traseului aprobat și îmbarcarea sau debarcarea pasagerilor în locuri nepermise, situații care îngreunau traficul rutier.
Controalele vor continua
Serviciul Siguranță Rutieră și Serviciul Implementare, Organizarea Circulației și Vehicule Abandonate din cadrul Poliției Locale Pitești vor continua controalele periodice pentru verificarea modului în care operatorii de transport respectă standardele de siguranță asumate prin avizul de circulație.
„Reamintim operatorilor de transport că respectarea traseelor și a punctelor de îmbarcare/debarcare prevăzute nu este opțională, ci o condiție strictă pentru operarea transportului pe raza teritorial-administrativă a municipiului Pitești”, a transmis Bogdan Aristănțoiu, purtător de cuvânt al Poliției Locale Pitești, pentru ePitești.ro.















![[270x300px]TârgDeJucării_epitesti](https://epitesti.ro/wp-content/uploads/2024/04/270x300pxKVGeneral_epitesti.jpg)
