Ministerul Finanțelor lansează în perioada 11 mai 2026 – 5 iunie 2026 o nouă ediție a programului de economisire TEZAUR, prin care românii pot investi în titluri de stat cu dobânzi anuale atractive și venituri neimpozabile.
Titlurile de stat au maturități de 1, 3 și 5 ani, iar dobânzile oferite sunt de 6,30% pentru scadența de 1 an, 6,90% pentru 3 ani și 7,40% pentru 5 ani. Valoarea nominală a unui titlu este de 1 leu, iar emisiunea se realizează în format dematerializat.
Subscrierile pot fi realizate prin mai multe canale:
– online, prin platforma Ghișeul.ro (11 mai – 3 iunie 2026);
Anunț important de la Finanțe!
– online prin Spațiul Privat Virtual (SPV), pentru cei înregistrați (11 mai – 4 iunie 2026);
– la unitățile Trezoreriei Statului (11 mai – 5 iunie 2026);
– prin subunitățile poștale ale Compania Națională Poșta Română, în mediul urban și rural, în intervalele stabilite pentru fiecare zonă.
Ministerul Finanțelor precizează că veniturile obținute din aceste investiții sunt neimpozabile, iar dobânda este plătită anual, conform prospectului de emisiune. Titlurile sunt transferabile și pot fi răscumpărate înainte de scadență, oferind flexibilitate investitorilor, conform hotnews.ro.
Programul TEZAUR este destinat persoanelor fizice care au împlinit vârsta de 18 ani, iar fondurile atrase sunt utilizate pentru finanțarea deficitului bugetar și refinanțarea datoriei publice.
Reprezentanții ministerului amintesc că, începând cu 2025, achiziția titlurilor a fost digitalizată, permițând investiții rapide, inclusiv cu cardul de debit, prin intermediul platformei Ghișeul.ro.
![[236x587px]TârgDeJucării_epitesti](https://epitesti.ro/wp-content/uploads/2024/04/263x587pxCampanie-Fashion-Mai_epitesti.jpg)










