hevy 263x587px

Pitești.S-au crezut șmecheri: Au venit cu duba să arunce gunoaie, dar camerele i-au prins

Pitești.S-au crezut șmecheri: Au venit cu duba să arunce gunoaie, dar camerele i-au prins

Pitești.S-au crezut șmecheri: Au venit cu duba să arunce gunoaie, dar camerele i-au prins

Poliția Locală a sancționat o persoană care a abandonat deșeuri în afara unei platforme destinate colectării, după ce fapta a fost surprinsă de sistemul de supraveghere video.

IMM 930×122
https://hevy.ro/ 555x222px

Incidentul a avut loc în seara zilei de 22 iunie 2026, în jurul orei 20:05, pe strada Tudor Arghezi.

Imaginile înregistrate au surprins o persoană care a descărcat dintr-un autoturism mai multe lăzi din plastic și un scaun, lăsându-le în afara spațiului special amenajat pentru deșeuri.

Amendă aplicată în baza unei hotărâri locale

În urma verificărilor, polițiștii locali au stabilit identitatea persoanei implicate, iar în data de 23 iunie 2026 au aplicat o sancțiune contravențională în valoare de 2.000 de lei.

Amenda a fost aplicată în conformitate cu prevederile HCL nr. 283/2021, art. 12, lit. a, care sancționează abandonarea deșeurilor în alte locuri decât cele destinate acestui scop.

Apel către cetățeni

Poliția Locală reamintește că deșeurile trebuie depozitate exclusiv în spațiile special amenajate, cu respectarea normelor legale în vigoare.

Eurial 930 x 122 eurial
555×222 LA COCOS

Reprezentanții instituției avertizează că sistemele de supraveghere video sunt utilizate pentru identificarea persoanelor care încalcă regulile, iar astfel de fapte vor continua să fie sancționate pentru a menține curățenia și protejarea domeniului public.

https://www.youtube.com/watch?v=RNqPx5W9m9M

Pitești.S-au crezut șmecheri: Au venit cu duba să arunce gunoaie, dar camerele i-au prins

fngcimm BANNER 570×90
hevy 263x587px