Budeasa: Când se colectează deșeurile din sticlă!
Joi, 06 aprilie, se vor colecta deșeurile din sticlă în localitatea Budeasa, anunță Primăria.
„Atragem atenția cetățenilor că acestea se colectează separat, nu în sacul galben.
Ce se poate colecta:
– orice fel de ambalaje din sticlă (sticle de bere, vin, băuturi spirtoase sau răcoritoare), indiferent de culoare (alb,verde, maro);
– borcane;
– ambalajele de sticlă de la produsele cosmetice (sticle de parfum).
Ce nu se poate colecta:
– orice ambalaj din sticlă contaminat cu substanțe periculoase (vopsea, diluanți, produși petrolieri);
– geamuri sau oglinzi sparte;
– resturi de ceramică (farfurii sparte);
– becuri și neoane;
– geamuri termopan.”, transmite Primăria Budeasa.










