263×587 grota rece

Lovitură! Ce trebuie să faci ca să nu pierzi totul

Voucherele și sporurile bugetarilor, în pericol! Ce schimbări se pregătesc

Lovitură! Ce trebuie să faci ca să nu pierzi totul

Ministerul Finanțelor pregătește o schimbare majoră pentru mediul de afaceri.

930X122 MAIA
fngcimm BANNER_IULIE 555×222

Începând cu 1 ianuarie 2026, capitalul social minim pentru înființarea unui SRL va fi stabilit la 8.000 de lei, a anunțat ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare.

Firmele deja existente vor avea la dispoziție doi ani pentru a atinge acest nivel, urmând să se aplice norme tranzitorii.

Lovitură! Ce trebuie să faci ca să nu pierzi totul

Măsura reprezintă o actualizare cu inflația a nivelului de 200 de lei stabilit în anii ’90 și vizează creșterea stabilității financiare a companiilor.

În prezent, capitalul social minim este de 1 leu, iar până în noiembrie 2020 a fost de 200 de lei.

SRL-urile înființate după 1 ianuarie 2026 vor aplica direct noua regulă, fără perioadă de tranziție.

Potrivit ministrului, pragul de 8.000 de lei este calculat în funcție de părțile sociale deținute de asociați, astfel încât firmele cu mai mulți asociați vor avea un nivel minim corespunzător structurii acestora, arată profit.ro.

[570x90px]Campanie-vânzări-Ursuleți_epitesti
263×587.jpg La COCOS