Curtea de Conturi a verificat activitatea lui Călin Georgescu la Universitatea din Pitești, unde acesta a predat, începând din 2021, cursuri în domeniul mediului, în cadrul Facultății de Științe.
Potrivit informațiilor apărute în spațiul public, verificările au vizat modul în care a fost ocupat postul didactic și dacă fostul candidat la alegerile prezidențiale îndeplinea condițiile necesare pentru a susține cursurile respective.
Printre disciplinele predate de acesta se numără „Factori de risc, depoluare și refacerea mediului” și „Gestiunea integrată a deșeurilor”.
În urma controlului, ar fi fost analizată inclusiv posibilitatea recuperării sumelor încasate pentru activitatea didactică, în cazul în care s-ar constata că nu existau toate condițiile necesare pentru ocuparea postului, conform romaniatv.net.
Cristela Georgescu susține că demersul reprezintă o formă de presiune și afirmă că a pus la dispoziția autorităților mai multe documente care, în opinia sa, ar demonstra experiența profesională a soțului său, mai notează sursa citată:
Descinderi la Universitatea din Pitești: Călin Georgescu, vizat direct
„Zilele trecute a apărut și un control al Curții de Conturi acolo unde Călin a predat ca lector. Sistemul a trimis Curtea de Conturi să îi verifice activitatea la dosarul personal și să ceară imputarea veniturilor pe motiv că nu ar fi avut pregătirea necesară să predea acel curs. Eu le-am pus la dispoziție dovezi oficiale: rapoarte ONU, zeci de planuri de dezvoltare făcute pentru localitățile din România, lucrări de cercetare, rapoarte, intervenții video în plenul Adunării ONU.
Activitatea lui profesională este una reală și respectată internațional. Eu am documentat toate aceste lucruri și, într-un fel, sunt recunoscătoare Curții de Conturi pentru că… ei se uită unde nu e cazul, în timp ce în țară sunt probleme mult mai mari. Ieri a fost Ziua Mamei; câte mame nu suferă din cauza tuturor tăierilor bugetare?”, a declarat Cristela Georgescu.
De asemenea, aceasta a afirmat că verificările au avut un impact și asupra familiei, în special asupra copiilor, și a mulțumit public celor care le-au transmis mesaje de susținere.










![[270x300px]TârgDeJucării_epitesti](https://epitesti.ro/wp-content/uploads/2024/04/IMG_1082.jpeg)