Direcția Județeană de Statistică Argeș a publicat cel mai recent raport privind evoluția fenomenelor demografice, iar datele aferente lunii mai 2026 arată că județul continuă să se confrunte cu un spor natural negativ, pe fondul unui număr al deceselor care rămâne semnificativ mai mare decât cel al nașterilor.
Potrivit statisticii oficiale, în luna mai au fost înregistrați 274 de născuți-vii, cu 6,2% mai puțini decât în luna aprilie, când au fost consemnate 292 de nașteri. În același timp, și numărul deceselor a scăzut ușor, cu 3,6%, de la 558 în aprilie la 538 de persoane decedate în luna mai.
Diferența dintre cele două fenomene a dus la un spor natural negativ de 264 de persoane, ceea ce confirmă tendința de declin demografic din județ.
Argeș: Sporul natural rămâne negativ. Decesele depășesc din nou numărul nașterilor
Raportul mai arată că mortalitatea infantilă a rămas la un nivel redus, fiind înregistrat un singur caz, la fel ca în luna aprilie 2026 și cu două cazuri mai puține comparativ cu aceeași lună a anului trecut.
În ceea ce privește viața de familie, la oficiile de stare civilă din Argeș au fost încheiate și înregistrate 223 de căsătorii, cu 41 mai multe decât în luna aprilie, semn că luna mai a adus un reviriment în privința căsătoriilor.
La capitolul divorțuri, instanțele au pronunțat 54 de divorțuri, același număr ca în luna precedentă, însă cu 37 mai puține față de luna mai 2025.
Datele Direcției Județene de Statistică Argeș evidențiază că, în pofida creșterii numărului de căsătorii și a menținerii unui nivel scăzut al mortalității infantile, județul continuă să înregistreze un declin natural al populației, fenomen determinat de numărul redus al nașterilor în raport cu cel al deceselor.




![[570x90px]Campanie-vânzări-Ursuleți_epitesti](https://epitesti.ro/wp-content/uploads/2025/10/570x90pxKV-de-Summer_Sale_2026_epitesiti-1.jpg)







