Iuliana Matei, director adjunct al Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Argeş, a anunţat astăzi că Direcţia va cere Tribunalului instituirea măsurii de plasament permanent pentru cei doi copii sclavi frați salvaţi din mâinile cetățenilor de etnie romă din comuna Berevoeşti.
„Cei doi au fost deja plasaţi în regim de urgenţă (n.r. – în Centrul de Evaluare și Primire în Regim de Urgență Pitești). Unul are 11 ani și 6 luni, iar celălalt 13 ani și 9 luni și sunt fraţi. A fost găsită şi mama lor, care este din Argeş, dar ea nu are capacitatea de a-i creşte. Despre tată nu există nicio informaţie.
Avem în vedere reabilitarea lor psiho-emoţională şi suntem convinși că vom reuşi în demersul nostru.”, afirmă Iuliana Matei.
![[236x587px]TârgDeJucării_epitesti](https://epitesti.ro/wp-content/uploads/2024/04/263x587pxKVGeneral_epitesti-1.jpg)

![[930x122px]Campanie-vânzări-Ursuleți_epitesti](https://epitesti.ro/wp-content/uploads/2025/10/930x122pxKVGeneral_epitesti-1.jpg)

![[570x90px]Campanie-vânzări-Ursuleți_epitesti](https://epitesti.ro/wp-content/uploads/2025/10/570x90pxKVGeneral_epitesti-1.jpg)







