UMB plătește regește! Noi șantiere și km de autostradă în 2025
Constructorul Dorinel Umbrărescu domină șantierele României, având în lucru sute de kilometri de autostradă.
Recent, excavatoarele UMB au intrat pe tronsonul Leghin – Târgu Neamț – Moțca (30 km) de pe Autostrada Unirii (A8), un proiect finanțat prin PNRR, cu un buget de 1,56 miliarde de lei (fără TVA).
Pe șantierele sale, utilajele nu se opresc nici ziua, nici noaptea, iar unul dintre motive este clar: salariile foarte mari.
Potrivit unor surse, un șofer angajat la Umbrărescu câștigă mai mult decât un prefect.
Salarii peste media pieței
„Un șofer la UMB câștigă mai mult decât orice prefect, nu doar cel din Vrancea.
Așa a reușit Umbrărescu să atragă foarte mulți muncitori, inclusiv români care au lucrat în străinătate”, a declarat Nicușor Halici, președintele Consiliului Județean Vrancea, scrie unupetrotus.ro.
Salariile generoase oferite de UMB au determinat mulți români plecați la muncă în afară să se întoarcă acasă.
UMB plătește regește! Noi șantiere și km de autostradă în 2025
Cei care lucrau în transporturi internaționale sau pe utilaje grele au preferat să se alăture echipelor de construcții ale lui Umbrărescu.
2025: An record pentru autostrăzile României
Asociația Pro Infrastructură estimează că în 2025 România va avea cel puțin 157 km de autostradă și drum expres dați în trafic, iar în cel mai optimist scenariu, această cifră ar putea depăși 200 km.
Chiar și în cazul unor întârzieri birocratice, UMB va livra cel puțin 60 km pe A7, inclusiv loturile 2 și 3 ale autostrăzii Focșani-Bacău. Centura Adjud ar putea fi deschisă în vară, iar restul segmentelor până la sfârșitul anului.
Cu salarii competitive și ritm alert de construcție, UMB rămâne unul dintre cei mai puternici jucători din domeniul infrastructurii rutiere din România.
Foto: Descriptiv