Într-o conferință de presă susținută vineri dimineață, ministrul Sănătății a anunțat că, dacă va fi nevoie, starea de alertă va fi prelungită după data 15 iulie.
Nelu Tătaru a făcut o comparație cu situația de acum trei săptămâni, când rata de transmitere a coronavirusului era în jur de 0,6-0,7, precizând că, în prezent, aceasta ajuns la 1,4.
„Gândim, ca și evoluție, până pe 15 iulie, dacă e necesară prelungirea stării de alertă sau nu”, a precizat ministrul (VIDEO).
https://www.facebook.com/MinisterulSanatatii/videos/993353807764542/
„Izolarea rămâne de bază”, a mai spus ministrul Sănătăţii, care a făcut un apel la menţinerea distanţării fizice și a anunţat că Guvernul pregăteşte un proiect de lege pentru a se conforma recomandărilor Curtii Constituţionale.
(Sursă video: FB Ministerul Sănătății)











