În urmă cu puțin timp, prefectul de Argeș, Cristian Soare (foto), a cerut public, referindu-se la criza bebelușilor, demisia de onoare a șefei Direcției de Sănătate Publică, Sorina Honțaru „pentru modul în care a comunicat și a gestionat această situație” și demisia conducerii Spitalului de Pediatrie din Pitești „pentru modul în care a gestionat întreaga situație”.
Cererea a fost făcută în prima conferință de presă pe care Soare o susține de la învestirea sa în funcția de prefect.
Amintim că aseară ministrul Sănătății, Patriciu Achimaș Cadariu, a solicitat demisia sau demiterea conducerii Spitalului de Pediatrie din Pitești în urma celui mai recent caz de copil diagnosticat cu sindrom hemolitic-uremic, băiețelul în vârstă de 1 an și 4 luni din Mioveni-Argeș: http://epitesti.ro/stiri/sanatate/inca-un-copil-din-arges-are-shu-cer-demiterea-conducerii-spitalului-din-pitesti/.





![[236x587px]TârgDeJucării_epitesti](https://epitesti.ro/wp-content/uploads/2024/04/263x587pxCampanie-Fashion-Mai_epitesti.jpg)


![[270x300px]TârgDeJucării_epitesti](https://epitesti.ro/wp-content/uploads/2024/04/270x300pxCampanie-Fashion-Mai_epitesti.jpg)




