Argeș: Razii ample, amenzi uriașe!
Polițiștii din Argeș au desfășurat, în zilele de vineri și sâmbătă, o serie de acțiuni în sistem integrat, alături de jandarmi și reprezentanți ai altor instituții, pentru menținerea ordinii și siguranței publice.
Activitățile au avut ca scop prevenirea și combaterea situațiilor de risc pentru cetățeni, dar și descurajarea faptelor antisociale.
O atenție deosebită a fost acordată zonelor aglomerate, unde pot apărea fapte de natură penală sau contravențională, precum infracțiuni stradale, acte de violență sau fapte împotriva patrimoniului.
Argeș: Razii ample, amenzi uriașe!
În același timp, polițiștii au intensificat controalele în trafic, pentru creșterea siguranței rutiere și prevenirea accidentelor.

Bilanțul ultimelor 48 de ore:
•2.040 de persoane legitimate
•1.492 de autovehicule verificate
•725 de sancțiuni contravenționale aplicate
Valoarea totală a amenzilor depășește 143.000 de lei.
Cele mai multe sancțiuni, respectiv 645, au fost aplicate pentru abateri la regimul rutier, conform O.U.G. 195/2002.
Alte 64 de sancțiuni au vizat încălcări ale normelor de conviețuire socială, prevăzute de Legea 61/1991, restul fiind aplicate pentru alte abateri.
Acțiunile vor continua și în perioada următoare, autoritățile urmărind menținerea unui climat de ordine și siguranță pentru toți cetățenii.












