UPDATE: Prezentaţi instanţei, cei doi puştani au fost plasaţi sub control judiciar. Judecătorii au ţinut cont de faptul că sunt minori şi nu aveau antecedente penale.
După cum v-am informat, procurori DIICOT Piteşti, alături de poliţişti din mai multe judeţe, au reţinut doi tineri care sunt acuzaţi de terorism. Puştanii au considerat că fac un „Challenge” (n.r. – provocare), telefonând la un aeroport din Bucureşti şi ameninţând că au o bombă pe care unul dintre ei o va detona.
Deşi minori, pentru faptele considerate cu un potenţial deosebit de grav, s-a decis în urma audierilor să fie trimişi în arest.
„După administrarea probatoriului, în cursul zilei de ieri, a fost dispusă reţinerea pentru 24 de ore, faţă de doi minori, de 15 ani, din Bucureşti, respectiv Buzău”, a transmis Florin Popa, purtător de cuvânt în cadrul IPJ ARGEŞ.
La expirarea termenului, vor fi prezentaţi instanţei de judecată pentru luarea unei măsuri preventive.
(Foto: Descriptiv)


![[930x122px]Campanie-vânzări-Ursuleți_epitesti](https://epitesti.ro/wp-content/uploads/2025/10/930x122pxCampanie-Fashion-Mai_epitesti.jpg)




