Omicron, nouă variantă apărută în Africa de Sud, care se răspândește cu rapiditate în toată lumea, nu este ”aceeași boală pe care o vedeam acum un an”, spune un profesor în Medicină de la Universitatea din Oxford, întărind rapoartele despre natura mai blândă a tulpinii, scrie Bloomberg.
Tulpina pare a fi mai puțin severă și chiar și pacienții care ajung în spital petrec mai puțin timp acolo, a declarat Sir John Bell, în cadrul emisiunii Today al BBC Radio 4.
„Scenele îngrozitoare pe care le-am văzut în urmă cu un an – unități de terapie intensivă pline, o mulțime de oameni care mureau prematur – sunt acum istorie, din punctul meu de vedere, și cred că ar trebui să fim liniștiți că este posibil ca acest lucru să continue”, a declarat profesorul.
Explicațiile lui Bell au fost făcute după ce guvernul britanic a declarat că nu va introduce restricții mai stricte privind Covid-19 în Anglia înainte de sfârșitul anului.
Sursă foto: Digi24





