OMS avertizează: Este prea devreme pentru a trata COVID-19 ca pe o gripă.
Organizația Mondială a Sănătății (OMS) a declarat marți că este prea devreme pentru a trata COVID-19 ca pe o gripă oarecare, deoarece varianta Omicron este foarte contagioasă.
Europa a înregistrat cifre record la infectări în prima săptămână a anului: peste 7 milioane de cazuri noi.
Un număr de 50 de țări din Europa și Asia Centrală au înregistrat cazuri de infectare cu varianta Omicron, a declarat directorul OMS pentru Europa, Hans Kluge.
„În acest ritm, Institutul pentru măsurători şi evaluări în domeniul sănătăţii prevede că peste 50% din populaţia din regiune va fi infectată cu Omicron în următoarele 6-8 săptămâni”, a mai spus Kluge.
Mai multe detalii: AICI
Sursă: Mediafax
(Foto descriptiv)










