263 x 587 eurial

Lovitură pentru șoferii români cu mașini pe benzină și motorină

Lovitură pentru șoferi

Lovitură pentru șoferii români cu mașini pe benzină și motorină

Românii cu mașini pe benzină și motorină se confruntă scumpiri mari.

930 x122 grota rece
fngcimm BANNER_IULIE 555×222

Prețurile carburanților au urcat semnificativ, iar un litru de benzină standard a depășit 7,50 lei, în timp ce motorina se apropie de 8 lei pe litru.

Comparativ cu ianuarie, un plin de benzină costă cu 3,5 lei mai mult, iar unul de motorină cu aproape 8 lei în plus.

 șoferii cu mașini pe benzină și motorină

De ce se întâmplă acest lucru?

Principalii factori care au dus la aceste scumpiri includ:

  1. Producția insuficientă a rafinăriilor din România, care nu poate acoperi consumul intern, impunând importuri mari de motorină.
  2. Temperaturile scăzute din emisfera nordică, care au redus stocurile de gaze naturale și au contribuit la creșterea prețurilor la carburanți. „Stocurile de gaz natural sunt foarte scăzute din cauza vremii mai reci decât era așteptat”, a explicat un reprezentant al unei companii petroliere.

Impactul asupra economiei

Scumpirile nu se vor opri la pompă. Efectele acestor creșteri se vor resimți în prețurile produselor de larg consum, deoarece transportul mărfurilor devine mai costisitor. Acest lucru va pune o presiune suplimentară pe bugetele românilor, care deja se confruntă cu inflație ridicată.

Ce se întâmplă cu GPL-ul?

Nici GPL-ul nu a scăpat de scumpiri. În primele două săptămâni ale lunii februarie, prețul acestuia a crescut cu 0,04 lei pe litru, ajungând între 3,43 și 3,63 lei.

Perspectiva pentru viitor/Lovitură pentru șoferii români cu mașini pe benzină și motorină

Experții nu preved creșteri majore în următoarele luni, dar acest lucru depinde de evoluția prețului petrolului și a cursului valutar. „Dacă nu apar fluctuații semnificative, nu mă aștept la majorări drastice”, a declarat un consultant financiar.

[930x122px]Campanie-vânzări-Ursuleți_epitesti
555×222  MAIA

Cu toate acestea, efectele scumpirilor deja înregistrate vor fi resimțite pe termen lung, atât la pompă, cât și în rafturile magazinelor.

Sursă: Capital.ro

New Profesional Consult 570×90
imm 263×587