Lucrările de consolidare şi reabilitare a bisericii „Sfânta Vineri” din Piteşti sunt în plină desfăşurare. Se lucrează atât pe interior, cât şi pe exterior, dar şi la sediul Eparhiei Piteşti, situat în curtea lăcaşului de cult. Muncitorii au început acum câteva zile montarea acoperişului pe noile turle ale bisericii. Ele sunt arămii, după cum puteți vedea.
Biserica „Sfânta Vineri”, una dintre cele mai frumoase din municipiu, este reabilitată în baza unui proiect pentru care s-au obţinut şi fonduri europene. Investiția se ridică la 8.131.000 de lei. Din această sumă, 5.647.000 reprezintă contribuţia Uniunii Europene, 476.843 de lei – a Guvernului, iar 124.991 de lei – a Parohiei „Sfânta Vineri”.
Termenul de finalizare a investiţiei de la biserica din cartierul Popa Șapcă este 21 aprilie 2015.
+












