263×587 MAIA

Schimbări în farmacii. Ce se întâmplă cu antibioticele

Vaccinarea antigripală: Schimbare

În viitor ar putea avea loc schimbări în farmacii, cauzate de reglementări privind vânzarea antibioticelor.

Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, a declarat că antibioticele s-ar putea să nu mai fie eliberate din farmacii nici cu rețetă simplă.

930 x122 grota rece
555*222 supernova

Motivul care stă la baza acestei schimbări vizează combaterea consumului de antibiotice după ureche.

„Prescrierea de antibiotice trebuie să fie potrivită cu boala, în sensul că antibiotice de rezervă nu trebuie prescrise ca antibiotice de primă intenţie. (…) Eliberarea antibioticelor din farmacie trebuie făcută strict pe reţetă.

Ne gândim foarte serios să reglementăm astfel încât antibioticele să nu mai poată să fi eventual eliberate nici măcar pe bază de reţetă simplă.

Chiar dacă nu sunt compensate să aibă un regim de eliberare care să le facă mai greu accesibile publicului”, a spus Alexandru Rafila, într-o conferință de presă, citat de observatornews.ro

În România, mai mult de un sfert din populaţie ia antibiotice pentru orice răceală, arată datele Centrului European pentru Controlul și Prevenirea Bolilor.

Foto principal: descriptiv

New Profesional Consult 570×90
[236x587px]TârgDeJucării_epitesti