O nouă armă împotriva tăierilor ilegale și a agresiunilor din păduri
Senatul României a adoptat, cu o largă majoritate, proiectul de lege care permite personalului silvic cu atribuții de pază a pădurilor să utilizeze body-cam-uri – camere portabile de înregistrare audio-video – în timpul serviciului.
Inițiativa urmează să ajungă în Camera Deputaților, care va avea votul decizional.
Potrivit inițiatorilor, această măsură este menită să protejeze pădurarii care, de-a lungul anilor, au devenit ținte ale agresiunilor fizice și verbale în timpul exercitării atribuțiilor.
O nouă armă împotriva tăierilor ilegale și a agresiunilor din păduri
Această lege reprezintă „un pas decisiv spre o Românie în care legea, tehnologia și curajul merg împreună în lupta pentru protejarea mediului”.
Bodycam-urile vor asigura nu doar protecția pădurarilor, ci și integritatea probelor în cazurile de tăieri ilegale sau acte de violență.
Dacă proiectul va trece și de Camera Deputaților, România va deveni una dintre puținele țări europene care implementează tehnologii video moderne în domeniul silvic, ca parte a eforturilor de combatere a tăierilor ilegale.
Adoptarea acestei măsuri marchează un pas important spre modernizarea și transparentizarea activității din domeniul silvic.
Prin utilizarea bodycam-urilor, statul transmite un semnal ferm că protejarea pădurilor și a celor care le apără devine o prioritate națională.
Sursa: adevărul.ro
Foto principal: descriptiv
![[236x587px]TârgDeJucării_epitesti](https://epitesti.ro/wp-content/uploads/2024/04/263x587pxKVGeneral_epitesti-1.jpg)

![[930x122px]Campanie-vânzări-Ursuleți_epitesti](https://epitesti.ro/wp-content/uploads/2025/10/930x122pxKVGeneral_epitesti-1.jpg)





![[270x300px]TârgDeJucării_epitesti](https://epitesti.ro/wp-content/uploads/2024/04/270x300pxKVGeneral_epitesti-1.jpg)




